مردم فریاد نزنید / آلودگی هوا طبیعی است!

تصور می کردیم آلودگی هوا پدیده ای طبیعی نیست بلفرض که طبق تعریف جدید سازمان حفاظت محیط زیست آلودگی هوا پدیده ای طبیعی باشد وقتی در یک اجتماع چند میلیونی آلودگی هوا رخ می دهدآیا باید مرگ و میر ناشی از آن را بپذیریم ؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری بجنا؛ مدتی پیش سعید متصدی معاون دکتر ابتکار با لحنی تنددر برابر انتقادات اخیر، آلودگی هوا را پدیده ای طبیعی قلمداد و چنین گفتند که:

“این کشور از سال ۱۳۵۰ دچار آلودگی هوا بوده واینکه چند روزی آلودگی رو داشته باشیم طبیعی است .

ببینید چطوری شما وقتی برف رو بعنوان یک پدیده طبیعی می پذیرید،کولاک رو می پذیرید،مرگ و میر درون کولاک رو می پذیرید. ولی مرگ و میر آلودگی هوا که پدیده طبیعی است.

 ببینید اینورژن یک پدیده طبیعی است،هیچ کس نمی تواند برای اینورژن راه حل بدهد.چون طبیعت این را می خواهد.

که آلودگی هوای نمی دانم شهر تهران دیگه رسیده مثل بمب اتم ۴۰۰ نفر اونور مردن، نمی دانم اون یکی میاد میگه غلظت آلودگی هوا۶۰ برابر حد مجاز شده.اینها اصلا مبنا نداره،اهداف دیگری پشت این قضایا خواهد بود.

در پاسخ آقای متصدی:

تصور می کردیم آلودگی هوا پدیده ای طبیعی نیست بلفرض که طبق تعریف جدید سازمان حفاظت محیط زیست آلودگی هوا پدیده ای طبیعی باشد وقتی در یک اجتماع چند میلیونی آلودگی هوا رخ می دهدآیا باید مرگ و میر ناشی از آن را بپذیریم ؟

چرا تصور می کنید که مردم بایستی مرگ و میر ناشی از کولاک را بپذیرند!  نه اینطور نیست بایستی مدیریت بحران طوری عمل کند تا در برابر این مشکلات هم کمترین خسارت به دو طرف تحمیل گردد .

پس چرا انتظار دارید مرگ و میر ناشی از یک فرایند مداخله ای و غیر طبیعی چون آلودگی هوا را بپذیریم.در صورتی که تعریف آلودگی هوا، آنرا پدیده ای غیر طبیعی و نیازمند مقابله می داند.

آقای متصدی عزیز کسی از شما انتظار ندارد که یک روزه مشکل آلودگی هوا را رفع کنید.بلکه انتظارات بر مبنای کاهش آن در طول زمان است .پس چرا شما انتظار دارید که مردم مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را بپذیرند .اگر شما تصور می کنید نمی توان بر آلودگی هوا غلبه کرد پس حتما بایک متخصص آلودگی هوا مشورت کنید.

حتما جناب آقای متصدی و مسئولین سازمان محیط زیست  تعریف آلودگی هوا را می دانند پس این سخنان تند به خاطر انتقاد پذیر نبودن مسئولین این سازمان است. بگذارید منتقدان، انتقاد کنند. مطمئنا اگر انتقاد پذیر بودید با این تندی تعاریف و انتظارات اشتباه خود  را برای رسانه ها بیان نمی کردید .

جناب آقای متصدی برای کاهش آلودگی هوا موارد زیر را در نظر بگیرید انشالله که به مرور زمان آلودگی هوا کاهش خواهد یافت:

۱)  نظارت بر واردات،تولید و پخش بنزین های غیراستاندارد

۲)  کنترل خودرو های فرسوده و غیر استاندارد

۳)  نظارت بر ساخت و ساز های شهرداری و…

۴)  نظارت بر آلایندگی صنایع و کنترل آنها

۵)  حمایت از خودرو های پاک و برقی

۶)  حفظ و توسعه پوشش گیاهی

۷)  موثر بودن سازمان در برنامه های  آمایش کشوری

۸)  بکارگیری فارغ التحصیلان محیط زیست برای پایش لحظه ای صنایع و…

مردم؛کارکنان محیط زیست را تلاشگرانی برای حفظ طبیعت و سلامت می دانند.امیدواریم لحن سرکوبگرانه ومنتقد ستیز سیاست مداران دولت کنونی بر روی شما اثر نگذارد و با صبر و بردباری در مقابل مردم پاسخگو باشید.

یادداشت : هادی مرادی برزل آباد کارشناس محیط زیست


این یادداشت سال ۱۳۹۵ منتشر شده است.