توسعه پتروشیمی خراسان به قیمت از بین رفتن منابع آبی منطقه

توسعه پتروشیمی خراسان به قیمت از بین رفتن منابع آبی منطقه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری بجنا؛ برای استقرار هر صنعتی می بایست آن صنعت با موجودی منابع طبیعی منطقه سازگار باشد تا موجب پایداری اقتصادی،اجتماعی و زیستی گردد، سپس در چنین شرایط پایداری با در نظر گرفتن برنامه های اکولوژی صنعتی می توان به ثبات صنعت در یک منطقه امیدوار بود.

مجتمع پتروشیمی خراسان ، با نیاز آبی فراوان به عنوان یکی از صنایع آب بر و غیر بومی استان شناخته می شود با توجه به منابع آبی استان،تاسیس آن اشتباه بزرگ و توسعه آن اشتباهی بزرگتر است.

متاسفانه در مدتی که طرح توسعه پتروشیمی خراسان باعنوان فازهای جدید مطرح شده اکثر مدیران استانی و کشوری تلویحا از آن حمایت کرده و آنرا به نفع مردم منطقه می دانند.

مشکلات زیست محیطی پتروشیمی خراسان را می توان آلودگی هوا،آلودگی های گرمایی،آلودگی خاک،آلودگی روانی ،ایمنی و کاهش منابع آبی دانست. اما مهمتر از همه استفاده این صنعت از آب های زیر زمینی منطقه در بلند مدت و تاثیر منفی برتامین آب آشامیدنی ، کشاورزی و اثرات منفی اقلیمی و… می باشد.

بهره برداری و استفاده از منابع آب کارستی (چاه های آهکی) فقط برای مصارف شرب مجاز و عاقلانه است، آب های کارستی منابع آبی با اهمیتی هستند که فقط باید در زمان نیاز شدید به آب آشامیدنی بهره برداری گردند ولی ما در استان از این منابع با کیفیت و استراتژیک برای صنعتی آب بر (پتروشیمی) استفاده می کنیم و از همه دردناکتر این است که بخشی از آب آشامیدنی مردم بجنورد از سد شیرین دره تامین می گردد که از کیفیت مطلوبی برخورددار نیست به ویژه زمانی که بارندگی و یا افزایش ماهی ها باعث افزایش کدورت آب سد می گردد. یعنی ما منابع آبی با کیفیت را به صنعت اختصاص داده ایم و منابع با کیفیت کمتر را برای شرب شهری اختصاص می دهیم.

“تامین آب مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی از اهمیت زیادی برای تداوم فعالیت آنها برخوردار است. درواقع تامین حجم زیاد آب به‌منظور استفاده در بویلرها برای تولید بخار و خنک کردن تجهیزات و موارد دیگر از ضروری‌ترین اقدامات ایجاد یک مجتمع پتروشیمی پس از تامین خوراک است .
از آنجایی که صنعت پتروشیمی از صنایع پرمصرف آب محسوب می‌شود، بدیهی است که احداث مجتمع‌های بالادستی پتروشیمی جز در کرانه‌های ساحلی همچون خلیج فارس و دریای عمان به مشکل کم‌آبی کشور می‌افزاید. لذا مقتضی است که در احداث واحدهای پتروشیمی در سایر مناطق کشور بازنگری شود. به‌ویژه با توجه به اینکه اغلب طرح‌هایی که اخیرا مجوز دریافت کرده‌اند واحدهای متانولی و اوره ـ آمونیاکی است و مصرف آب این واحدها بسیار زیاد است.” ( روزنامه اعتماد)

مدیران پتروشیمی عنوان کرده اند با استفاده از پساب فاضلاب شهری  بجنورد می توانند آب مورد نیاز فازهای جدید را تامین کنند .به چه پشتوانه ای می خواهند این کار را به انجام برسانند! بهتر نیست برای همین فاز های اجرا شده ی پتروشیمی از آب فاضلاب شهری بجنورد استفاده کنید تا برداشت آب زیر زمینی از آبخوان آزرده منطقه کاهش یابد.در آینده با توجه به خشکسالی های متمادی امکان دارد این مقدار فاضلاب شهری به علت جیره بندی و صرفه جویی کاهش یابد،چرا برای اجرای طرح ها آینده را در نظر نمی گیریم .
در استان های پر آب شمالی کشور با کمبودآب در دسترس و پاک مواجه ایم و در آنجا هم احداث پتروشیمی توصیه نمی شود.حال با چه استدلالی مسئولان استانی و وزیر محترم، تامین آب برای توسعه پتروشیمی خراسان را  بدون مشکل می دانند.

آقایون محترم مسئول، احداث پتروشیمی خراسان از ابتدای تاسیس در استان خراسان شمالی اشتباهی بزرگ بوده است، برای جبران این اشتباه بهتر است آب مورد نیاز فاز های فعلی پتروشیمی را از فاضلاب شهری تامین کنید تا آبخوان برای مردم و محیط زیست منطقه باقی بماند و توسعه این صنعت بماند برای استانهای جنوبی کشور.

آیا می دانید با از بین رفتن منابع آبی منطقه و کاهش سطح آبخوان چه بر سر کشاورزی و تامین آب آشامیدنی منطقه خواهد آمد.اگر از مسائل زیست محیطی دیگر صرفه نظر کنیم ، با از بین رفتن منابع آبی منطقه از بین رفتن مزارع کشاورزی و فقر برای مردم منطقه حاصل می گردد و سود پتروشیمی به جیب یک عده سرمایه گذارغیر بومی می رود، مگر پتروشیمی می تواند به بهانه اشتغال و کارآفرینی محدود ، آینده یک منطقه را به خطر بیاندازد.
هشداری زیست محیطی برای مدیران استانی :
متاسفانه در طرح آمایش استان خراسان شمالی پتروشیمی و توسعه آن را از نقاط قوت استان برشمرده اند که این خود گام نهادن آمایش و آینده استان به سمت نابودی آبخوان است.علاوه بر آن توسعه صنایع شیمیایی در شهرستان های خراسان شمالی را بر مبنای تولیدات پتروشیمی در نظر گرفته اند که این خود توسعه هرچه بیشتر پتروشیمی را  در آینده( به عنوان تولید کننده مواد اولیه این صنایع شیمیایی )به همراه خواهد داشت ، امیدواریم که مسئولان استانی جلوی اجرا ی این “طرح آمایشی غیر بومی” را بگیرند .

?و لاَتُلْقُوا بِاَیْدیِکُمْ اِلَى التَّهْلُکَةِ?
با دست خویش خود را به هلاکت نیفکنید(سوره بقره )

هادی مرادی برزل آباد – دانشجوی کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست


این یادداشت در سال 1395 منتشر شده است

برداشت آب از منابع آبی باکیفیت کارستی توسط این مجتمع  بایستی با جایگزین کردن منابع آبی دیگری چون پساب بجنورد متوقف شود.

نظر شما در مورد توسعه این مجتمع در شمالی خراسان چیست؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.